Ayın Sanat Eseri – Mart 2020 / Artwork of the Month – March 2020

Bu ay #GüvenlikPortalı’nın kapak eseri 2005 yapımlı Tolga Örnek tarafından yönetilmiş GELİBOLU belgeseli.

Yönetmen Tolga Örnek’in yaklaşık 6 yıllık bir çalışma sonucu meydana getirdiği Gelibolu belgeseli, 7 ülkede 70’ten fazla arşiv, 80.000’den fazla fotoğraf taranarak hazırlanmıştır. Belgesel, 2 İngiliz-3 Yeni Zellanda-3 Avustralya ve 2 Türk askerinin günlük ve mektuplarından yararlanılarak şimdiye kadar Gelibolu üzerine yapılmış en kapsamlı çalışmalardan biridir.

Üç boyutlu hale getirilmiş fotoğraflar, Demir Demirkan’ın hazırladığı müzikler belgesele büyük bir renk katarken, askerlerin savaşın başlangıcı-gidişatı sürecindeki düşüncelerindeki değişimin yansıtıldığı mektuplar, savaş kayıtları ve rakamlar ise filmin en etkileyici yanlarını oluşturuyorlar. Belgesel, Çanakkale Savaşına hem Türk hem de İngiliz askerleri ile Anzaklar açısından yaklaşmıştır.

(Kaynak: Ertan Tunç, Beyaz Perde)

 

This month’s cover artwork of the #SecurityPortal is the director Tolga Örnek’s GALLIPOLI documentary produced in 2005.

Gallipoli, directed by Tolga Örnek, after a 6-year work, was produced by scanning more than 70 archives and more than 80,000 photographs in 7 countries. The documentary is one of the most comprehensive works on Gallipoli, using the diaries and letters of 2 British-3 New Zealand-3 Australian and 2 Turkish soldiers.

The three-dimensional photographs and the music produced by Demir Demirkan add great color to the documentary, while the letters, war records, and figures that reflect the change in the thoughts of the soldiers during the war are the most impressive aspects of the documentary. The documentary screened the war from both Turkish and British soldiers and Anzacs’ points of view.

(Source: Ertan Tunç, Beyaz Perde)