Ayın Sanat Eseri – Nisan 2020 / Artwork of the Month – April 2020

Bu ay #GüvenlikPortalı’nın kapak fotoğrafı, Dışavurumculuk (Ekspresyonizm) akımının değerli sanatçılarından birisi olan Otto Dix’e ait #DanceofDeath.

1891’de Almanya’da dünyaya gelmiş olan Dix’in resme olan ilgisi ressam olan kuzeni Fritz Amman ile başlamıştır. Fakat biz onun sanatının yükselişini gönüllü olarak katıldığı I. Dünya Savaşı’na borçluyuz. Aynı zamanda Yeni Nesilcilik akımının da tartışılmaz eşsiz bir sanatçısı olan Dix, 1915 yılında hafızasından asla silemeyeceği Somme Muharebesine katılmış ve tanıklık ettiği anları eve döner dönmez dışavurumcu bir tarzda resmetmeye başlamıştır.

1963 yılında ise neden gönüllü olarak gittiğini bize şu cümlelerle açıklamıştır: “Yanımdaki birinin aniden düştüğünü ve öldüğünü ve merminin ona vurduğunu yaşamalıydım. Bunu doğrudan deneyimlemeliydim. Belki fazla meraklı biriydim ama bütün bunları kendim görmek zorundaydım.”

(Bu eser Alihan Gören tarafından önerilmiştir.)

 

***

 

This month’s artwork of the #SecurityPortal is 1891-born and one of the notable artists of Expressionism, Otto Dix’s #DanceofDeath.

Dix’s interest in painting started thanks to his painter cousin, Fritz Amman; however, we owe the emergence of his art to the First World War, which he voluntarily participated in. Dix, who is also an indisputable unique artist of the New Generation movement, participated in the Battle of Somme, which he could never erase from his memory in 1915. As soon as he returned back home, he began to paint his testimony in an expressive style.

He touchingly explains in 1963 why he voluntarily participated in WWI: “I had to experience an environment in which I saw a man next to me taking a bullet, suddenly falling and dying. No matter what, I was more than sure that I, myself, had to see all of these.”

(This artwork is proposed by Mr. Alihan Gören.)