Ayın Sanat Eseri – Kasım 2022 / Artwork of the Month – November 2022

Bu ay #GA_GüvenlikPortalı’nın kapak fotoğrafı, İngiliz sanatçı Don McCullin’in 1964 tarihli #Kıbrıs’taÇatışma fotoğrafı.

Don McCullin (d.1935) Kuzey İrlanda, Vietnam, Kıbrıs, Beyrut, Kamboçya, İsrail, İran, Afganistan gibi sıcak çatışmaları fotoğraflayan bir savaş fotoğrafçısıdır. Ayrıca, Afrika’daki açlığı ve AIDS pandemisini, İngiltere’deki evsizleri ve yoksulları çekmek, Beatles’ı fotoğraflamak veya Roma İmparatorluğunun Doğu sınırlarını belgelemek gibi projeler de yer almıştır.

Uzun yıllar #TheObserver ve #SundayTimes gibi önemli medya kuruluşları için çalışmış, çektiği fotoğraflarla pek çok ödül kazanmıştır. Savaş fotoğrafçılığının doğası gereği McCullin meslek yaşamı sırasında çeşitli tehlikelerle karşılamış; Kamboçya’da ciddi şekilde yaralanmış, Uganda’da hapse atılmış, Lübnan’da başına ödül konmuş.

McCullin’in fotoğraf karelerinde ışık ve kompozisyon göz alıcı şekilde karşımıza çıkar. Siyah beyaz karelerinde ışığı ustaca kullanması, ortaya çıkardıkları dramatik etkiyle fotoğraflarını birer sanat eseri haline getirmekte. Kompozisyonlarındaki başarı, öne çıkarmak istediği konuyu izleyicinin gözünü şiirsel bir anlatım dahilinde odak noktasına kaydırabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Don McCullin’in kariyerindeki en önemli fotoğraflarından bir tanesi, ona World Press Fotoğraf Ödülü’nü de kazandıran Kıbrıs’taki Acılı Dul Kadın fotoğrafıdır. 1960’ta Kıbrıslı Türk ve Rumların ortak yönetimine dayanan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması sonrası, Kıbrıslı Rumların sistemi çoğunluk yönetimine dönüştürmek istemesi sonrası 1963 yılında çatışmalar başlamıştır.1964’te çekilmiş olan bu fotoğrafta, Kıbrıs’taki çatışmalar sırasında eşini kaybetmiş bir kadın (Nevcihan Oluşum), ve çevresinde onu teselli etmek isteyen diğer kadınlardan oluşan bir kompozisyon görmekteyiz. Kadının ve ona elini uzatmış olan oğlunun (Kubilay) yüzlerindeki acı dolu ifade çatışmanın insan hayatı üzerindeki yoğun duygusal etkisini gözler önüne serer.

Fotoğrafla ilgili daha ilginç bir ayrıntı ise, konu olan olayın, 1964’te Kıbrıslı Rumlar tarafından eşi öldürülmüş bir Türk kadın olmasına rağmen, bu fotoğrafın propaganda malzemesi olarak Türkiye’nin 1974 müdahalesi nedeniyle eşini kaybetmiş bir Kıbrıslı Rum kadın olduğunun iddia edilmiş olmasıdır.

 

***

 

This month’s cover photo of #SecurityPortal is English artist Don McCullin’s 1964 photograph on the Cyprus Conflict.

Don McCullin (b.1935) is a war photographer who has photographed violent conflicts including Northern Ireland, Vietnam, Cyprus, Beirut, Cambodia, Israel, Iran, and Afghanistan, as well as the hunger and AIDS pandemic in Africa, the homeless and poor in England, photographing the Beatles or documenting the Eastern borders of the Roman Empire.

He worked for important media organizations such as The Observer and Sunday Times for many years and won many awards for his photographs. Due to the nature of war photography, McCullin faced various dangers during his career. He was seriously injured in Cambodia, imprisoned in Uganda, and a bounty was placed on his head in Lebanon.

Light and composition are striking in McCullin’s photographs. His masterful use of light in his black and white frames turns his photographs into works of art with the dramatic effect they create. The success in his compositions emerges when he can shift the viewer’s eyes to the focal point within a poetic narrative of the subject he wants to highlight.

One of the most important photographs of Don McCullin’s career is the painful widow in Cyprus, which won him the World Press Photo Award. After the establishment of the Republic of Cyprus, which was based on the joint administration of Turkish Cypriots and Greek Cypriots in 1960, conflicts began in 1963 after the Greek Cypriots wanted to transform the system into majority rule. Around her, we see a composition of other women who want to console her. The painful expression on the faces of the woman and her son (Kubilay), who extended her hand to her, reveals the intense emotional impact of the conflict on human life.

A more interesting detail about the photograph is that although the subject is a Turkish woman whose husband was killed by the Greek Cypriots in 1964, this photograph was claimed to be a Greek Cypriot woman who lost her husband due to Turkey’s 1974 intervention as propaganda material.

 

Kaynakça (Reference):
https://donmccullin.com/don-mccullin/
https://www.thetimes.co.uk/article/don-mccullins-prize-photo-of-cypriot-misused-for-propaganda-gqksb9qj8